אדריכלות פנים משלבת לימוד ותרגול של עיצוב פנים עם ארכיטקטורה, היא בעצם השילוב של הטוב משני העולמות הללו. אדריכלות פנים בוחנת כיצד אזור הפנים של מבנים כגון בנייני משרדים, בתים, בתי חולים ועוד מאוכלסים ומשומשים. הנושא גם בוחן כיצד ניתן לשנות פנים של מבנים לצרכי שונים ולהביע מגוון פונקציות שונות לידי ביטוי. ניתן לראות היום יותר מעצבי פנים במרכז שמבצעים הכשרה באדריכלות, ואם אתם מחפשים מעצבת פנים במרכז אז רוב הסיכויים שהיא תהיה גם בעלת הכשרה באדריכלות פנים.

מה היא אדריכלות פנים ?

לאמיתו של דבר, אדריכלות פנים היא נושא ולא מקצוע. ייעודו של "האדריכל" המונח מוגן (כמו רופא) ולא ניתן להשתמש בו על ידי כל מי שאין לו את הכישורים והסמכה הספציפיים. בכדי לקרוא לעצמך "אדריכל פנים" יש להשלים תואר ראשון באדריכלות פנים מגורם מוסמך. אדריכלות פנים כמונח נכנסה לשימוש בשל ההיקף ותחומי האחריות הנוספים של אדריכלים העוסקים גם כמעצבי פנים. קורסי תואר רבים עכשיו מלמדים את התלמידים של עיצוב פנים במרכז גם על האלמנטים המבניים הטכניים של מבנים, מה שהחל לטשטש את הקו בין האדריכלות ועיצוב פנים. כלומר, השוק התפתח כך שגרם לאנשים לקבל הכשרה נוספת ומקבילה.

זה יצר מצב שבו התפקיד של כל שני מעצבי פנים במרכז עשויים להיות שונים אחד מהשני באופן דרסטי. הואיל ובעצם מעצבת פנים במרכז אחת יכול להתעסק יותר עם עיצוב, ריהוט רך ופרויקטים בקנה מידה קטנים, בעוד שלמשל, מעצבת פנים במרכז אחרת עשויה להיות מודאגת יותר עם פרויקטים גדולים הכוללים מיומנויות טכניות אדריכליות, כמו גם מיומנויות אמנותיות ואסתטיות. אז יש סיכוי טוב יותר שהאחרונה למדה אדריכלות פנים.

הפרקטיקה של אדריכלות פנים דורשת ממעצבים לשקול פחות או יותר את כל מה שקשור לבניית חלל פנימי שישפיע על מגורי אדם, לרבות חומרים, גימורים, דרישות חשמל, אינסטלציה, תאורה, אוורור, ארגונומיה ושימוש מושכל בחלל. מעצבת פנים במרכז עם הכשרה של אדריכלות פנים בדרך כלל תהיה נוכחת בכל השלבים של תהליך הבנייה, מהתכנון הראשוני ועד לגימור.

אחריותה של אדריכלית פנים

אדריכלית פנים מתמחה גם בכל הנוגע לתחום עיצוב פנים במרכז וגם בכל הנוגע לתכנון ובנייה לבטיחות, פונקציונליות ואסתטיקה. חשוב לשכור את שירותיו של מעצב פנים במרכז בעל הכשרה פורמלית, למשל של אדריכלות פנים. כך שאותה אדריכלית לא רק תבין את העמידות והחוזק של בניית הבניין, אלא גם תהיה מיומנת בשימוש באור, צבע ומרקמים בחלל.

היתרון בהעסקת אדריכלית פנים היא בכך שהיא יכולה לנסח תכניות לבנות ולחדש בתים פרטיים או בניינים מסחריים עם טעמי העיצוב של לקוחותיהם מבעוד מועד. כל עבודה עשויה לדרוש אינטראקציה עם לקוחות שונים, אדריכלים או מעצבים נוספים, צוותי הבנייה ופקחים. ביצירת תכניות למרחב שלוקחים בחשבון עיצוב פנים, תאורה וריהוט. זהו יתרון שיכול לסייע בתהליך הבניה וליצור תוצאת גמר מושלמת יותר. אז לאחר ההתייעצויות הראשוניות, אדריכלית הפנים מכינה טיוטות בניה ועיצוב. תכניות אלה עשויות להראות מיקום של קירות, חלונות, דלתות, אינסטלציה, מערכות חשמל, אוורור, מבטאים מבניים ואף ריהוט. על סמך התכניות הללו תבוצע העבודה, לכן, האחריות של אדריכלית פנים היא גדולה ותרומה שלה חשובה.

מה ההבדל בין אדריכלות פנים ועיצוב פנים?

יש כבר דיון סוער במשך זמן רב סביב ארכיטקטורת מונחים, אדריכלות פנים, עיצוב פנים, ואדריכלות. מרכז הדיון נובע מכך שנוצר טשטוש של הקווים המגדירים את התפקיד של כל בעל מקצוע ותחומי אחריות של כל בעל מקצוע. בסופו של דבר, אדריכלות פנים גורמת גם לאדריכלים וגם למעצבי פנים להיות יותר מעורבים בתחומי האחריות אחד של השני, וזה אמור ליצור שירות טוב יותר ללקוח.