אדריכלים ומעצבי פנים הם אנשי המקצוע בתחום עיצוב פנים במרכז. לכל בעל מקצוע, אדריכלים ומעצבי פנים, יש הכשרה שונה, תפקידים שונים בתהליך הבניה, מתודולוגיות עבודה שונות ושירות שונה המתפתחים ללא הרף בתוך תחום עיצוב פנים במרכז. עם זאת, אכן ישנם קווי דמיון בין עבודתם ואף במקרים רבים אדריכלים ומעצבי פנים עובדים ביחד. ישנם מעצבי פנים במרכז שיש להם הכשרה באדריכלות, וישנם אדריכלים שבנוסף מעניקים שירותי עיצוב פנים במרכז.

לכן נוצר לפעמים בקרב לקוחות בלבול בין מושגי עיצוב פנים ואדריכלות פנים. לקוחות רבים תוהים למה האדריכל שולח אותם להעסיק מעצבת פנים במרכז ולא מבצע את העבודה בעצמו, או לחילופין, לפעמים מבקשים ממעצבת הפנים לייעץ בעניינים אדריכליים שלא בתחום אחריותה.

באופן מסורתי, הדיסציפלינות של אדריכלים ומעצבי פנים הן נבדלות אחת מהשנייה והם רואות את עצמן כמציעות תפקידי שירות מיוחדים השונים זה מזה. על פניו השוני הוא די פשטני וברור, אדריכלות היא בעיקר תשתית המבנה ובניית המבנה עצמו, בעוד שעיצוב פנים מכוון את עצמו לחלק הפנימי של המבנה ולעיצובו. אך בהחלט קיימת ליבה משותפת של ידע ומתודולוגיית עיצוב של פתרון בעיות לצרכים של הדיירים. שפה משותפת זה מספיקה בכדי ליצור מפגש משותף של אדריכלים ומעצבי פנים.

מה ההבדל בין אדריכלים למעצבי פנים ?

יש הבדל בין איך שאדריכל ומעצב פנים מוכשרים. אדריכל מיומן ביצירת מבנה מבני העומד בחוקי בנייה לאומית, מדינתית ומקומית. בעוד שמעצב הפנים מיומן ביצירת סביבה פנימית פונקציונלית ומתן איכות מגורים. אדריכלים הם ממוקדים יותר על הדרישות הטכניות, מעצבי פנים על הפסיכולוגיה האנושית והיבטים הרגשיים של חללים. בעבודת העיצוב שלנו, אנו מסתמכים במידה רבה על המומחיות של מעצב הפנים ולא על האדריכל.

מעצבת פנים במרכז עוסקת יותר באסתטיקה, סגנון ומצב רוח, מעצבי פנים במרכז מספקים שירותים שונים, כולל פיתוח מסמכים ומפרטים ביחס לחללים פנימיים בעמידה בחוקי בנייה ובטיחות רלוונטית, יצירת איורים והדמיות ובחירה של גופי תאורה, רהיטים וצבעים. מעצבת פנים עובדת עם פני השטח של הדירה או הבית בלבד.

אדריכלות כוללת את אותם חלקים של תכנית האדריכלות העוסקת בהיבטים הטכניים של עיצוב בניין כגון בניין וטכנולוגיה בבנייה, בניין מדעים ושירותים, תקנון בניה, החוזה ותיעוד וכמויות בניין ומפרט הבנייה. נושאים טכניים שהם חלק מתכנית האדריכלות. אדריכלים מאפשרים לקבלן וללקוח פרטי לצפות, לזהות ולפתור בעיות אדריכליות המתעוררות בשלב תהליך התכנון או הבנייה של פרויקט בניה.

אדריכלים ומעצבי פנים עובדים בשילוב

מעצב פנים לא בהכרח בעל הסמכה בארכיטקטורה, למרות שיש מעצבי פנים במרכז בעלי הסמכה של אדריכלות. כמו כן, לאדריכל אין את ההכשרה והניסיון שנדרש בכדי לבצע עיצוב פנים במרכז, למרות שזה תלוי רבות ביכולות האדריכל. זאת אומרת, שבעת בניית דירה או בית פרטי אתם תתקלו בשני בעלי המקצוע הללו. הם יעבדו ביחד אך לכל אחד תהיה את האחריות השונה שלו. האדריכל יפקח על תהליך הבניה מבחינת איכות ותקנים, בעוד שמעצב הפנים יהיה אחראי על הכיוון העיצובי של פנים הבית.

בשנים האחרונות, הוקם מושג חדש הנקרא "אדריכלות פנים". מושג זה מגיע מהתפתחות הלימודים האקדמאיים בתחום עיצוב פנים במרכז שמעניקים הכשרה משולבת של אדריכלות ועיצוב פנים. כך בעלי המקצוע של עיצוב פנים במרכז יקבלו את ההכשרה להעניק פתרונות נוספים ללקוחות שלהם במצד תקני הבניה ואפשרויות עיצוב הבית ועיצוב הדירה. עם זאת חשוב לזכור שבכל הנוגע לעיצוב פנים במרכז, הניסיון מאוד חשוב כך שלהעסיק מעצבת פנים מתחילה עם הכשרה באדריכלות פנים לא בהכרח תורם לפרויקט כמו מעצבת פנים בעלת ניסיון רב שנים.