בחירת הסגנון של עיצוב הבית או הדירה הוא השלב הראשון בעיצוב פנים, כאשר ללא ספק הבחירה הרווחת בקרב מרבית האנשים הוא סגנון עיצוב פנים מודרני. עיצוב זה ניתן לראות בבתים פרטיים, דירות קטנות וגדולות, משרדים ושטחים ציבוריים. בנוסף, במהלך העשור האחרון כמעט כל מעצבת פנים במרכז לוקחת אלמנטים של מודרניים בעיצוב הפנים ומטמיעה אותם בבתי הלקוחות שלה, המאופיינים בסביבה מיושנת הדרושה לרענון מודרני.

אמנם ישנם סגנונות עיצוב פנים רבים כגון: עיצוב פנים כפרי, עיצוב פנים עסקי, עיצוב פנים לדירות קטנות ועוד, אך עיצוב פנים מודרני כמעט תמיד תופס את מרבית תשומת הלב והוא השכיח ביותר. אולי זה כנראה כי אנשים אוהבים דברים מודרניים, אולי זה בגלל שעיצוב מודרני נראה יוקרתי יותר, אולי זה בגלל שיותר מעצבי פנים במרכז דוגלים בעיצוב זה או אולי בכלל זה בגלל שלקוחות יותר נמשכים לאלמנטים של עיצוב פנים חדשני יותר. קשה להגדיר מהי הסיבה, אך המסקנה דומה, עיצוב פנים בעל אופי מודרני הוא סגנון עיצוב נהדר ואהוב על קהל רחב של דיירים.  כמובן שנציין שעיצוב זה לא מתאים לטעם של כולם, אך כמו שציינו עיצוב זה הינו לרוב אסתטי מאוד ומוצלח.

קצת על עיצוב פנים מודרני

משהו מודרני הוא הוא מאוד קשה להגדרה. המונח "מודרני" מתייחס להשפעתה של אמנות מודרנית ותהליכים מודרניים בעיצוב פנים במרכז הארץ ובפריפריה, אבל הגדרת עיצוב הפנים המודרני לא בהכרח מתייחסת לעידן מסוים של עיצוב. למשל, עם השנים ככל שהטלוויזיה ומוצרי הבידור הפכו לאובייקטים שתופסים יותר צומת לב בבית, העיצוב המודרני התאים עצמו ושינה את האלמנטים שלו בהתאם ומתייחס יותר בכובד ראש למיקום של הטלוויזיה, מחשבים ומוצרי בידור אחרים וניתן לראות בעיצוב בית מודרני מינימאליזם והקפדה על הפרטים הקטנים. עוד נציין שסגנון עיצוב פנים זה הוא לא אותו הדבר כמו עיצוב פנים עכשווי, שהוא מונח שיותר מתייחס במדויק לטרנדים מאוד עכשוויים של עיצוב פנים. בעוד שעיצוב עכשווי משתנה כל הזמן, עיצוב הפנים המודרני מושפע פחות ממגמות מהירות ומשתנה בצורה איטית יותר בהתאם למגמות ארוכות טווח.

כמו כל דבר באומנות, סגנון זה של עיצוב פנים צמח מתוך האמנות הדקורטיבית, בעיקר בסגנון ארט דקו, במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. זה הגיע לשיאו בשנות החמישים והשישים, וזו הסיבה שהיום מעצבי פנים ומעצבות פנים יכולים להתייחס לגישה זו כסגנון עיצוב שנמצא בשימוש עשרות שנים. כמו שציינו, עיצוב פנים מודרני מתפתח לאט ועם הזמן, הוא מושפע ממגמות ארוכות טווח, כגון למשל התפתחות הטכנולוגיה, השינוי בתא המשפחתי, המעבר של התעשייה ליותר משרדים והגלובליזציה.

אלמנטים של עיצוב פנים בסגנון מודרני

אחד האלמנטים החשובים ביותר בסגנון זה הוא צורה. בעיצוב פנים מודרני נעשה שימוש בצורות גיאומטריות, לרבות ריבועים ומלבנים, יחד עם עוד עיקולים חלקים ונוקשים כמו אליפסות. השימוש בצורות יותר ישרות מייצר הרגשה של מודרניות וקדמה. מעצבת פנים מנוסה תעביר את המסר המודרני בעזרת קווים ישרים המבטאים בצורה הטובה ביותר את המסר של העיצוב המודרני בתוך הבית לדיירים ובקרב עסקים ללקוחות.

עיצוב הפנים המודרני דוגל גם רבות בפשטות, ואף יש להגדיר את סגנון עיצוב זה כסגנון עיצוב פנים מינימאלי. השימוש ברהיטים לרוב מסתפק במועט, ביחד עם כמה חפצי נוי לשדרוג. כסאות הם דוגמא מצוינת לסגנון מודרני קלאסי, כי הם מצד אחד מעידים על מודרניות אך גם שומרים על אווירה נינוחה בתוך הבית או המשרד. העיצוב המודרני הוא סגנון עיצוב שמאוד אוהב שטחים ומרחקים בין אזורים בתוך הבית או המשרד, מה שמחזק את אווירת הפשטות.

יש לציין כי סגנון זה מאופיין גם בשילוב עץ ופלדה. השילוב הזה הולך נהדר ביחד אך גם מציג ניגודיות מאוד מודרנית. עץ טבעי אורגני לצד חומרים מלאכותיים מדגיש במצד אחד את הגוון הטבעי של העץ, ומצד שני מבליט את המודרניות של המתכת. זהו ביטוי לדיסוננס בין הטבע למודרניות של החיים שלנו.