החיים בחלל קטן מביא אתגרים לא קלים של בחירת סגנון עיצוב פנים וטכניקות שונות לריהוט הבית. אזור המרכז מאופיין רבות בבתים קטנים ולכן עיצוב פנים במרכז מתמקצע רבות בסגנונות וטכניקות של עיצוב בתים קטנים. חללים קטנים בבית יכולים בהחלט להיות הקללה של הדיירים, אבל הם גם יכולים להיות ברכת עיצוב. הסיבה לכך היא שחללים קטנים מכריחים את הדייר להעניק מחשבה רבה לטכניקות עיצוב פנים במרכז, לנקות את העומס המיותר בעיצוב הבית ולבוא עם רעיונות עיצוב חכמים ומתוחכמים שכנראה לעולם לא היו מבוצעים בבית עם גודל חלל בינוני.

אם אתן גרים בבית קטן, אל דאגה. החלל הקטן של הבית שלכם לא אומר שאינכם יכולים להשיג עיצוב פנים איכותי ומגוון, אלא, זה רק אומר שעבודת עיצוב הפנים הולכת להיות מורכבת טיפה יותר, לכן תמיד מומלץ לגייס את כישוריה של מעצבת פנים במרכז לטובת עיצוב בתים קטנים.

עיצוב בתים קטנים משתמש בחמש טכניקות עיצוב פנים מרכזיות

המטרה המרכזית של עיצוב בתים קטנים מתמקדת בהשגת אשליה של חלל גדול יותר, כאן מתחיל ונגמר כל מהלך עיצוב פנים שקשור לביצוע עיצוב בתים קטנים, שכאשר בנוסף עיצוב פנים יתמקד בכללי בהתאמת עיצוב הבית לפי רצונות הלקוח ובחירת סגנון העיצוב. מעצבי פנים במרכז משתמשים במגוון רחב של טכניקות ורעיונות עיצוב פנים להגדלת חלל הבית הקטן, כאשר ישנם חמש טכניקות מרכזיות להשגת אשליה של חלל גדול יותר:

  1. הגדלת חלל בעזרת תאורה – בשונה מעיצוב כפרי, עיצוב בתים קטנים מתחיל תמיד מתאורת הבית. ככל שהחלל הקטן מואר בצורה מגוונת יותר כך החדר מרגיש גדול יותר, יש להשתמש בתאורה שונה בכל הבית. יש לדאוג לכך שתהיה תאורה טבעית שתגיע מהחלונות, תאורה חזקה שתגיע מהתקרה וחשוב להעמיד מנורות רצפה או מנורות שולחן במקומות שונים בבית. כעיקרון, מבחינה ויזואלית ניתן להגדיל משמעותית את גודלו של חדר הודות לאשליה של עומק שנוצרת מצמצום האזורים החשוכים בבית. בנוסף, אור טבעי הוא בעצם תוצאה של חלל פתוח יותר, בין אם זה חלונות גדולים או חלל הנע בחופשית יותר אל מחוץ לבית (למשל, מרפסת חיצונית או פטיו), מה שאוטומטית יוצר הרגשה של חלל גדול יותר. עיצוב בתים קטנים מסתמך רבות על יכולות התאורה של הבית.
  2. מיקום וארגון החלל – השגת אשליה של חלל גדול תלויה רבות בסידור וארגון הרהיטים וחפצי העיצוב השונים. עיצוב בתים קטנים דורש ארגון מחדש ומחשבה עמוקה לגבי המיקום של כל חפץ וחפץ. מעצבת פנים במרכז בעלת ניסיון תמצא דרכים שונות להשתמש בשטח מוגבל על ידי מיקום נכון של הרהיטים. הגדרה של אזורים כמו: אזור צפייה בטלוויזיה, פינת אוכל, משרד ביתי וכו', יצרו הפרדה שתייצר אשליה של מרחב גדול יותר. שימוש בפתרונות אחסון נסתרים, ריהוט מודולרי או רהיטים דו שימושיים יעניקו פתרונות מצוינים של עיצוב בתים קטנים.
  3. עיצוב לגובה – טכניקה מצוינת של עיצוב בתים קטנים היא מחשבה של עיצוב לגובה. להגדיל את המרחב לרוחב אין באפשרותנו, אך אפשר בהחלט לנצל את המרחב לגובה, שלרוב אנו לא מנצלים בבתים פרטיים. השימוש במרחב הגבוה, בין אם הוא רק לאחסון או בין אם הוא לשימוש מסוים, יאפשר לנו לנצל את החלל טוב יותר. בנוסף, זהו טריק של עיצוב בתים קטנים מכיוון שחזותית, ריהוט גבוה מייצר אשליה של חלל גדול יותר. זה גורם לעין לשוט עד לתקרה ולהכיר בכל החלל בבית. אז כך מומלץ לנסות לעצב את הבית עם מדף ספרים גבוהים, עם מדפים פתוחים. ניתן ליצור את אותו אפקט הגבהה עם יצירות אמנות אשר יהיו תלויות גבוה על הקירות, ובנוסף, התמונות גם יוסיפו צבע ואישיות לקירות הבית הקטן.
  4. שימוש בשטיחים – שטיחים מעניקים סגנון לחלל ובנוסף, בכל הנוגע לעיצוב בתים קטנים, מייצרים משיכה של העין לרצפה. כך שבשילוב עם רהיטים גבוהים, העין של הדיירים והאורחים תופס את כל החלל, מלמטה ועד למעלה, ויוצר תפיסה של חלל גדול יותר.
  5. יצירת כניסה לבית – טכניקה פופולארית של עיצוב בתים קטנים היא הקפדה על עיצוב הכניסה הראשית לבית. אם אין לכם בית גדול עם כניסה רשמית או אולם, יצירת אחד עם שולחן עץ או מזנון מעניק רשמיות לבית. כניסה היא יותר מסתם מקום לתלות מעילים או לזרוק את המפתחות, זה אזור ברכה שקובע את הטון לשאר הבית שלך.