עיצוב פנים מוגדר כ"תהליך של עיצוב הפנים של חדר או בניין", המהלכים הנדרשים לעיצוב של פנים חלל כלשהו. עם השנים עיצוב פנים התפתח והוא נחשה כיום בהרבה מקומות לאומנות.

עיצוב פנים במרכז משתמש בהרבה באלמנטים משודרגים מתחום האומנות ולכן אין ספק שתחום עיצוב הפנים הוא לא רק מהלך פונקציונאלי בלבד, אלא גם תהליך ביטוי אישי של בעל הדירה.

עיצוב פנים הוא מקצוע הדורש הכשרה וניסיון. כדי לבצע עיצוב פנים ברמה מקצועית, יש להעסיק מעצבת פנים במרכז. מעצבת פנים תלווה אתכם החל משלב הפיתוח הרעיוני, דרך תקשורת עם בעלי העניין בפרויקט, ועד לביצוע הסופי של עיצוב הבית. עיצוב פנים במרכז מתבצע בצורה מקצועית עם מיפוי החלל ושימוש בתוכנות עיצוב פנים משוכללות המאפשרות לבצע הדמיה של עיצוב הבית, אך בסופו של דבר עיצוב פנים מתבצע על פי שלושה עקרונות בסיס שמומלץ להכיר:

עקרון פונקציונאלי – עיצוב פנים הוא דבר ראשון כלי לשרת את השימוש היומי יומי בחלל הבית הפרטי, הדירה או המשרד. מעצבי פנים במרכז שמבצעים עיצוב פנים ללא מענה פונקציונאלי הם מעצבי פנים שלא עושים את העבודה שלהם. עיצוב פנים הוא לא רק דרך "לקשט" את החדר, אלא, זוהי דרך מקצועית לייצר עיצוב שהוא גם יפה לעין אך גם שימושי בצורה היעילה ביותר. יש לקבוע האם הריהוט מקיים את כלל הפונקציות שתוכננו עבור החדר? למשל, בעיצוב מטבח חשוב שהמטבח יהיה פונקציונאלי לכל דרישה של בעל הבית ושהעיצוב פנים יבטיח סביבת עבודה בטוחה ונקייה. סידור הרהיטים הוא גם מרכיב פונקציונאלי במקרים רבים של עיצוב פנים במרכז. למשל בסלון, חלקי הריהוט העיקריים צריכים להיות מופנים למרכז, לעומת משרד שבו החלוקה תהיה שונה בהתאם לצרכי המשרד. גם מיקום שקעי החשמל, המתגים החלונות ועוד צריכים לקבל תשומת לב. גם התאורה היא חלק חשוב בתכנון עיצוב פנים. התאורה הנבחרת צריכה להיות מתאימה לפונקציות של החדר, כמו גם למראה החזותי הרצוי. כל משימת תאורה בתהליך עיצוב פנים יכול לדרוש תאורה ישירה ממנורה או אורות עקיפים. למשל, תאורת משרד תהייה בהירה יותר מתאורה של חדר שינה.

אווירה – האווירה או התחושה של חדר נוצר על ידי עיצוב פנים. הבחירה של צבעים, סגנון ריהוט, מרקם הרהיטים, תבנית החדר והאביזרים השונים שבו מייצרים אווירה. זה מתחיל מהשראה או רצון לאווירה מסוימת ומשם עיצוב הפנים תופס פיקוד. הרבה פעמים אפשר לבצע עיצוב פנים לפי נושא כגון: עיצוב כפרי, עיצוב מודרני, עיצוב מינימאלי ועוד. במקרה כזה הנושא מייצר את האווירה ומתאימים את פעולות עיצוב פנים לנושא. טרנדים הם כמובן גורם משפיע, למשל בכל הנוגע לעיצוב פנים במרכז יש יותר נטייה לעיצוב מודרני. צבע הוא תמיד מאוד נוכח ביצירת אווירה, צבעים קרים משרים אווירה אחרת לצבעים חמים. באופן כללי, עדיף לבחור שלושה צבעים בחדר: צבע דומיננטי, המשמש לקירות, שטיחים ובדי רקע. צבע משני, נמצא בכל החדר בבדים ובאביזרים. וצבע פחות דומיננטי המעניק אנרגיה והתרגשות לחדר. גם הריהוט, מלבד היותו פונקציונאלי, משחק תפקיד חשוב בהשפעה על האווירה. רהיטים נוצצים, רהיטים לבנים, רהיטי עץ, רהיטים בצבעים חמים ועוד, כולם מייצרים השפעה שונה על האווירה המתקבלת.

אישיות – כל מעצבת פנים במרכז יודעת שעיצוב פנים חייב לקחת בחשבון את טעמו ואישיותו של הלקוח. זאת ההזדמנות עבור הלקוח לשים את החותמת האישית שלו ולייצר עיצוב פנים ייחודי. הענקת טעם אישי יכול לבוא באבזור החדר: תמונות, אגרטלים, כריות ועוד. כמובן שיש להתאים את המגע האישי לנושא החדר.

ביצוע עיצוב פנים במרכז שלושת העקרונות הללו, אנו בדרך הנכונה לעיצוב פנים בצורה הנכונה ביותר. עיצוב פנים שמשרת את הצרכים הפונקציונאליים של החדר, במקביל לייצור אווירה מתאימה עם מגע אישי.